Котелевська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №4

  Шкільне об’єднання "БРИГАНТИНА"
Ви увійшли як Гість | Група "Гості"Вітаю Вас Гість | RSS
Пошук на сайті
Вівторок, 20.02.2018, 01:55
Контакти
Телефон:
(05350)2-12-09

E-mail:
kotschool4@meta.ua
Вхід

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України
Головна » 2012 » Січень » 27 » Гончарство на Котелевщині!
13:26
Гончарство на Котелевщині!

  Гончарство - одне з найдавніших ремесл.Тисячолітнє надбання гончарів - це одне з праджерел сучасної національної української культури.Тому вивчення цього виду мистецтва стає актуальним завданням вітчизняного народознавства. А дослідження гончарства рідного краю дасть змогу краще знати і розуміти нашу історію, цінувати наші національні традиції.

   Я досліджувала історію розвитку гончарства, особливості традиційного виробництва, професійні знання та звичаї, роль і місце глиняних виробів у традиційній культурі населення смт Котельви.

   Аналізувала особливості даного виду народних промислів впродовж другої половини ХІХ-першої половини ХХ ст.. Знайшла значну кількість нових зразків кераміки,виготовленої котелевськими гончарями, їхні знаряддя праці. Гончарний промисел був поширений не по всьому селищу, а в тих його частинах, що мають назви Покрівська і Святицька території.Там і зараз люди при будівництві, оранці землі знаходять залишки керамічних виробів. У кількох місцях навіть були знайдені залишки гончарних речей. Таке розміщення пояснюється тим, що грунти тут були малородючі , і гончарство слугувало джерелом додаткових заробітків.

   Технологія вироблення гончарного виробу починається із заготовки сировини. Своєї глини в Котельві не було,її привозили з Лазьків та Батьків, інколи з Опішнього.

   У роботі майстри використовували різноманітні інструменти і обладнання, головним з яких був гончарний круг. Особливістю котелевських гончарних виробів є те,що це сіра(задимлена) кераміка, що створюється від випалювання глини, насиченої окисами заліза, у середовищі без кисневого вогню.

   Проводячи дослідження, ми знайшли зразки димленого посуду, виготовленого котелевськими майстрами. Зовні цей посуд не дуже привабливий, але вважається, що він міцніший від полив‘яного.

   Коли його продавали на базарі, господар становився на його верхи, демонструючи міцність виробу. Посуд виготовлений котелевськими гончарами, користувався значним попитом серед населення як самої слободи, так і навколишніх населених пунктів.


   Гончарні вироби-це невід‘ємна частина побуту жителів України ХІХ-початку ХХст.  

   На сьогоднішній день у Котельві є одна людина, яка займається гончарством, має необхідні інструменти і обладнання. Це учитель музичної школи Півень В.В..Можливо, його захоплення стане початком відродження гончарства в Котельві.

Міщенко Олена, учениця 9-Б класу

Переглядів: 446 | Додав: AlleX | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Пошук

Тут спілкуються українською

 1-й всеукраїнський конкурс на найкращий авторський освітній інтернет-сайт

Котелевська ЗОШ№4 © 2018